INTERNETOWA OBSŁUGA RACHUNKÓW
Dobre Praktyki.pdf - zasady bezpiecznego korzystania z bankowości elektronicznej.
Bezpieczeństwo transakcji bankowych w Internecie.pdf - poradnik Związku Banków Polskich.
.
.
UWAGA !!! W trosce o Państwa bezpieczeństwo w obszarze usług bankowości elektronicznej pragniemy zwrócić uwagę na wzrost liczby zagrożeń. Otrzymujemy sygnały o pojawieniu się nowego rodzaju szkodliwego oprogramowania atakującego komputery klientów, którego działanie polega na podmianie numeru konta w trakcie uzupełniania formularza przelewu poprzez funkcję kopiuj/wklej, jak również podczas manualnego wprowadzania danych. W celu zapewnienia bezpieczeństwa podczas wykonywania przelewu, należy: Jeśli w procesie logowania wyświetlona zostanie reklama blokująca okno przeglądarki lub otrzymają Państwo komunikat informujący o przerwie technicznej lub podobny, uprzejmie prosimy o niezwłoczne zawiadomienie banku na na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefonicznie 42 639 13 56, oraz czasowe wstrzymanie się z korzystania z systemu bankowości elektronicznej. Uprzejmie informuję, że Bank Zrzeszający otrzymuje zgłoszenia o phishingu na klientach Banków Spółdzielczych. W związku z powyższym rekomendujemy zachowania szczególnej ostrożności i zgłaszania takich przypadków do banku wraz kopią otrzymanej wiadomości, na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefonicznie 42 639 13 56. W takim przypadku należy niezwłocznie zmienić hasło do usług bankowości elektronicznej |
Wnioski:
dla klientów indywidualnych:
dla podmiotów gospodarczych:
BEZPIECZNE HASŁO (12 sposobów).
- nigdy nie udostępniaj swojego hasła innym osobom, nawet pracownikom banku (pod żadnym pozorem).
- hasło powinno być długie (w CUI może mieć do 8 znaków).
- do tworzenia hasła wykorzystaj litery duże i małe, cyfry i znaki specjalne (np. b@Nk!_1+ ).
- unikaj wyrazów, szczególnie pojedynczych występujących w słownikach.
- okresowo zmieniaj hasła (zalecamy raz w miesiącu).
- unikaj powtórzeń znaków (np. 1111, aaaa).
- unikaj sekwencyjności (np. abcdefgh, 12345).
- unikaj ciągów występujących obok siebie na klawiaturze (np. QWERTY).
- unikaj danych osobistych typu imię, nazwisko, PESEL, data urodzenia (np. kowalski82).
- nie wykorzystuj tych samych haseł to różnych logowań (np. do banku i do poczty).
- w przypadku choćby podejrzenia o poznanie hasła przez inną osobę zmień je.
- nie zapisuj w jawny sposób hasła na komputerze (w szczególności gdy korzystasz z aplikacji p2p do ściągania filmów, muzyki, itp.)
BEZPIECZNY KOMPUTER.
O bezpieczeństwo swojego komputera musisz zadbać sam!!!
Bank nie ma dostępu do twojego komputera.
Zalecamy o dbanie o oprogramowanie swojego komputera, w tym systemu operacyjnego i przeglądarki internetowej, poprzez instalowanie krytycznych i aktualnych poprawek dostarczanych przez producentów oprogramowania.
Internauta korzystający z bankowości elektronicznej powinien stosować program antywirusowy z aktualna bazą wirusów, zaleca się również używanie firewalla.
Ze względów bezpieczeństwa, nie powinien instalować nieznanych programów otrzymanych pocztą elektroniczną lub pobranych z witryn www.
W szczególności gdy korzysta z programów wymiany plików (p2p) nie powinien zapisywać hasła, loginu, numeru ID, klucza itp. Na tym komputerze w żadnym pliku.
Bank nie ponosi odpowiedzialności za czynności dokonane przez użytkownika komputera, nasze sugestie należy traktować jedynie jako ogólne, zawsze obowiązujące, podstawowe zalecenia z zakresu bezpieczeństwa, które nie wyczerpują tego obszernego tematu.